пятница, 20 октября 2017 г.
მათემატიკის წრის პროგრამა
„ნორჩი მათემატიკოსი“ წრის პროგრამა
საგანი :მათემატიკა
საფეხური: დაწყებითი კლასები: IVა და IV
ბ კლასის მოსწავლეები
წრის ხელმძღვანელი: მარინე ტაკიძე
მოსწავლეთა ასაკი: 8-9-10 წელი.
დრო: წრის
მუშაობა განხორციელდება
2017-2018 სასწავლო წლის
I სემესტრში ,თვეში 4-ჯერ,სამშაბათი 1სთ
30 წთ.
ხანგრძლივობა: 45 წუთი
მათემატიკის
წრის სამუშაო გეგმა
|
საგანი : მათემატიკა
|
საფეხური: დაწყებითი
|
|
კლასები: IV
კლასის მოსწავლეები
|
|
წრის ხელმძღვანელი:
მარინე ტაკიძე
|
|
მიზანი:წრის
მუშაობის დასრულების შემდეგ მოსწალეები შეძლებენ შეკრება-გამოკლების, გამრავლება-გაყოფის
მოქმედებების შესრულებას სხვადასხვა ხერხით. აღწერენ და შეადგენენ რიცხვით გამოსახულებებს
, მოახდენენ ანალიზის,პრეზენტაციისა და ლოგიკური მსჯელობის უნარებს. შეაგროვებენ,
დააჯგუფებენ, აღწერენ და შეადარებენ მონაცემებს .
|
|
აქტუალურობა:
რადგან მოსწავლეთა ათვისების დონე შედარებით
დაბალია მათემატიკაში და გაკვეთილის განმავლობაში ვერ ხერხდება მოსწავლეთა დამატებითი
მუშაობა, ამის გამო წრეობრივი მუშაობით ვაპირებ მოსწავლეთა დაინტერესებას და ცოდნის
დონის ამაღლებას.
|
|
შესაბამისობა
ესგ გათვალისწინებულ შედეგებთან :
მათ.IV.2. მოსწავლეს შეუძლია
ნატურალურ რიცხვებზე სხვადასხვა ხერხით შეკრება-გამოკლების მოქმედებების შესრულება
და მოქმედებათა შედეგის შეფასება.
მათ.
IV.3. მოსწავლეს
შეუძლია გამრავლება-გაყოფის
მოქმედებების შესრულების რომელიმე ხერხის გამოყენება.
მათ.
IV.7. მოსწავლეს
შეუძლია ალგებრული გამოსახულების შედგენა და გამოყენება მარტივი ამოცანის ამოხსნისას.
მათ. IV.10. მოსწავლეს
შეუძლია საგანთა და ფიგურათა ზომებისა და ობიექტთა შორის მანძილების პოვნა.
მათ.IV.12. მოსწავლეს
შეუძლია მოცემულ თემასთან ან გამოსაკვლევ ობიექტთან დაკავშირებით თვისობრივი
და რაოდენობრივი მონაცემების შეგროვება.
მათ.IV.13. მოსწავლეს შეუძლია
რაოდენობრივი და თვისობრივი მონაცემების მოწესრიგება.
მათ.IV.14. მოსწავლეს
შეუძლია თვისობრივ და რაოდენობრივ მონაცემთა ინტერპრეტაცია და ელემენტარული ანალიზი.
|
|
მოსალოდნელი
შედეგები: მოსწავლეებს წრეში მუშაობის შედეგად განუვითარდებათ შეკრება-გამოკლების,
გამრავლება-გაყოფის მოქმედებათა შესრულების,პრეზენტაციისა და აზროვნების უნარი, რომელსაც
გამოიყენებენ სწავლის შემდგომი ეტაპისათვის ან პროფესიული საქმიანობის მომზადებაში,ცხოვრებისეული
ამოცანების გადასაწყვეტად საჭირო ცოდნის მობილიზებას და ამ ცოდნის გამოყენების უნარის განვითარებას.
|
|
განსახილველი
თემები
|
თარიღი
|
დრო
|
რესურსები
|
მიზანი
|
აქტივობა
|
შენიშვნა
|
1
|
მრავალნიშნა რიცხვების შეკრება-გამოკლება და შეფასება
|
10.10
17.10
24.10
|
13:30
|
დაფა, ცარცი, რვეული, კალამი, ტესტები,
მოსწავლის ბუკი
|
მრავალნიშნა რიცხვების სხვადასხვა ხერხით შეკრება-გამოკლება და შეფასება.
|
ზეპირი ანგარიში.
ჩაწერისას წერითი ალგორითმის გამოყენება.
ტესტზე მუშაობა.
პრეზენტაცია.
|
|
2
|
ნატურალური რიცხვების გამრავლება-გაყოფა სხვადასხვა ხერხით
|
31.10
07.11
14.11
|
13:30
|
დაფა, ცარცი, რვეული, კალამი, ტესტები
|
გამრავლება-გაყოფის სხვადასხვა ხერხით დაუფლება და წერითი ალგორითმის
დაუფლება.
|
ზეპირი ანგარიში.
ჩაწერისას წერითი ალგორითმის გამოყენება.
პრეზენტაცია.
|
|
3
|
ამოცანის წაკითხვა და გამოსახულების შედგენა
|
21.11
28.11
05.12
|
13:30
|
დაფა, ცარცი, რვეული, კალამი, ტესტები, მოსწავლის ბუკი
|
ამოცანის ამოხსნისას საჭირო მონაცემების დაუფლება, ალგებრული გამოსახულების
შედგენის ჩვევების დაუფლება.
|
ამოცანის ამოხსნის ჩვევების გამომუშავება.
გამოსახულების შედგენა.
პრეზენტაცია.
ტესტზე მუშაობა.
|
|
4
|
გეომეტრიულ ფიგურათა ზომების პოვნა
|
12.12
|
13:30
|
დაფა, ცარცი, რვეული, კალამი, ტესტები, გეომეტრიული ფიგურები.
|
გეომეტრიული ფიგურების აღწერა, პერიმეტრის პოვნა და გამოსახვა.
|
გეომეტრიული ფიგურების დაჯგუფება .
სივრცული ფიგურების აღქმა.
პერიმეტრის პოვნა.
პრეზენტაცია.
|
|
5
|
ობიექტებს შორის მანძილის პოვნა
|
19.12
|
13:30
|
დაფა, ცარცი, რვეული, კალამი, ტესტები
|
ორ ობიექტს შორის უმოკლესი მანძილის შერჩევა. მარშრუტის აღმწერი სქემის
შედგენა.
|
სქემის წაკითხვა და ანალიზი.
პრეზენტაცია.
|
|
6
|
მონაცემთა შეგროვება-წარმოდგენა სხვადასხვა საშუალებით
|
26.12
|
13:30
|
დაფა, ცარცი, რვეული, კალამი, ტესტები, მოსწავლის ბუკი
|
მოცემულ თემასთან ან გამოსაკვლებ ობიექტთან დაკავშირებით თვისობრივი
და რაოდენობრივი მონაცემების შეგროვების ჩვევების დაუფლება.მონაცემების მოწესრიგება,დალაგება,ცხრილის,სქემის,
ანკეტის შევსების წესების დაუფლება.მონაცემთა ანალიზი,შედარება,განსხვავების პოვნა.
|
სქემის(ცხრილების) წაკითხვა და ანალიზი.
პრეზენტაცია.
ტესტზე მუშაობა.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Подписаться на:
Сообщения (Atom)
-
გაკვეთილის გეგმა კლასი: მე-4 ბ მასწავლებელი: მარინე ტაკიძე საფეხური: დაწყებითი მოსწავლეთა რაოდენობა/პროფილი: 16 მოსწავლე (სსსმ მო...